گزارشی از سه سال دیپلماسی علمی دانشگاه صنعتی شریف
جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴

۱۱۱۲به گزارش دیپلماسی علم و فناوری، دانشگاه شریف از جمله دانشگاه هایی است که مراودات بین المللی زیادی با کشورهای مختلف دارد. در این راستا لازم است با بررسی سابقه دیپلماسی علمی این دانشگاه، اولا نیازهای علمی این دانشگاه وثانیا ظرفیت های دانشگاه ها و کشورهای مقصد برای ارتباط گیری، سنجیده شود و برای همکاری علمی با دانشگاه مطابق این معیارها اولویت بندی انجام گیرد.
این متن گزارشی در همین راستا است که به مرور فعالیت های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی شریف در سه سال گذشته می پردازد.
مطابق سابقه همکاری های علمی دانشگاه شریف، در سال ۹۲ با افتتاح مرکز همکاری بین‌المللی فیزیک مواد پیشرفته دانشگاه شریف با مشارکت سه تن از فیزیکدانان برتر آمریکا، افتتاح شد. این دانشگاه سعی دارد با دعوت از اساتید خارجی، علاوه بر استفاده از سخنرانی‌های آنها راهی برای ارتباط با دانشمندان و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی‌شان باز کند که به افزایش تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها کمک خواهد کرد.
در این سال همچنین رییس دانشگاه بصره با رئیس دانشگاه صنعتی شریف (دکتر روستا آزاد) دیدار می کند. اعزام دانشجوی بورسیه برای مقطع دکترا و نیز برگزاری دوره های تخصصی آموزشی برای اساتید دانشگاه بصره از جمله موضوعاتی بود که در این دیدار مورد تبادل نظر قرار می گیرد. همچنین رئیس دانشگاه بصره خواستار همکاری دانشگاه صنعتی شریف در راه اندازی رشته های مهندسی شیمی و مهندسی نفت در دانشگاه بصره می شود. دانشگاه بصره و بطور کلی دانشگاه های عراق در حال حاضر نیاز شدیدی به همکاری با دانشگاه های ایران دارند. با توجه به جایگاه عراق در سیاست خارجی جمهوری اسلامی، دانشگاه های ایران از جمله شریف می توانند تربیت علمی دانشجویان عراق را بر عهده بگیرند که این موضوع باعث اثر گذاری بر آینده روابط سیاسی و علمی دو کشور خواهد شد. علاوه بر این، پذیرش دانشجو از عراق و اعزام استاد از ایران به عراق می تواند منجر به ارزآوری برای کشور گردد.
در این سال، جمعی از مقامات دانشگاه مالزی از شریف بازدید می کند و دکتر موحدی (مشاور امور پژوهشی) ملزم به ارائه طرحی به منظور ایجاد فرصتهای مشترک پژوهشی می گردد. در همین راستا، دکتر جاهد (رئیس امور دانشجویان خارجی) مسئول ارائه طرحی برای تقویت مناسبات آموزشی می شود.
دیپلماسی علمی دانشگاه شریف در سال ۹۳ نیز با همایش دو روزه شهرهای پایدار با حضور اساتیدی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی برجسته دو کشور ایران و ایالات متحده آمریکا در این دانشگاه ادامه می یابد. این همایش به همت دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری دانشگاه‌های آریزونا، برکلی، آکادمی ملی علوم و آکادمی ملی علوم مهندسی آمریکا بر پا شده و برای اولین بار در ایران یک مرکز بین‌المللی با عنوان مرکز پایداری و شهرهای پایدار وابسته به دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف، با همکاری آکادمی علوم و آکادمی علوم مهندسی آمریکا افتتاح می شود.
در سال ۹۳، رئیس موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) (پروفسور «مارگرت وینتر مانتل» به عنوان بالاترین نهاد پیگیر همکاری‌های دانشگاهی در کشور آلمان) به‌ همراه هیاتی عالی‌رتبه از رؤسا و استادان دانشگاه‌های معتبر آلمان از دانشگاه صنعتی شریف بازدید می کند، زمینه‌های همکاری با دانشگاه‌های آلمان بررسی و مقرر می شود که هیأتی با حضور نمایندگان موسسه مبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) و دانشگاه شریف تشکیل شود و پیشنهاداتی برای کاربردی‌تر کردن روابط ارائه شود.
اما سال ۹۴ اوج ارتباطات بین المللی دانشگاه شریف را شاهدیم. هیاتی از مقامات روسی به سرپرستی آندره فورسنکو دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور علمی و فناوری از دانشگاه صنعتی شریف بازدید می کنند.
در این دیدار، رئیس دانشگاه ایالتی مسکو به فستیوال هفته‌ فناوری در دانشگاه ایالتی مسکو در ماه اکتبر سال جاری اشاره و از دکتر فتوحی (رئیس دانشگاه) و همکارانش دعوت می کند تا در آن فستیوال شرکت نمایند. دکتر فتوحی نیز از هیئت روسی می خواهد تا در هفته‌ فناوری شریف که در سپتامبر سال جاری برگزار خواهد شد، شرکت کنند.
پس از این جلسه دکتر آندره فورسنکو و همراهانش از پژوهشکده علوم و فناوری نانو و آزمایشگاه ابررسانا در دانشکده‌ مهندسی برق دانشگاه شریف بازدید می کنند.
در پایان این دیدار نیز جلسه‌ای با حضور برخی از دانشجویان دکتری، نخبگان، اساتید جوان دانشگاه و مهمانان روسی صورت می گیرد تا راه‌های همکاری بین دانشگاهی به شکل تخصصی بررسی شود.دکتر پانچنکو، رئیس بنیاد پژوهش‌های بنیادی روسیه نیز از مشخص شدن تعدادی از برنامه‌های علمی و حمایت مالی برای دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های روسیه خبر داده و از مسئولین دانشگاه می خواهد تا نسبت به معرفی پژوهشگران جوان برای کار مشترک علمی در مراکز فنآوری روسیه اقدام نمایند.
پس از آن، گروهی از اساتید دانشگاه های فرانسه از دانشگاه شریف بازدید می کنند و با مسئولین این دانشگاه دیدار و گفتگو می کنند. در ابتدای این دیدار و در جلسه‌ای که در دفتر روابط بین الملل دانشگاه و با حضور تعدادی از روسای دانشکده‌های شریف برگزار شد پس از معرفی مختصر دانشگاه شریف و دانشگاه پاریس تک، راه‌های همکاری بیشتر بین دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه‌های فرانسه مطرح می شود و پیشنهادهایی در خصوص تبادل دانشجو و استاد مطرح و مورد بررسی قرار می گیرد. و پس از این جلسه، اساتید فرانسوی از پژوهشکده علوم و فناوری نانو و سایر دانشکده‌های دانشگاه بازدید می کنند.
در خرداد این سال، سفر هیئتی متشکل از هشت نفر از مسئولان آموزشی و بین‌المللی دانشگاه‌های منتخب ایالات متحده آمریکا به ایران، خبرساز می شود که این هیئت از دانشگاه صنعتی شریف نیز دیدار می کنند. دکتر فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف طی جلسه‌ای که با حضور هیئت امریکایی و جمعی از مسئولین و استادان دانشگاه شریف برگزار می شود، به معرفی مختصری از دانشگاه می پردازد.
معاون آموزشی سابق دانشگاه شریف بحث اهمیت جذب دانشجویان خارجی را مطرح و خاطرنشان می کند: جو دانشگاه شریف به گونه‌ای پیش می‌رود که استقبال مثبتی از دانشجویان خارجی به عمل می‌آید. وی از مهمانان می خواهد تا تجارب تاثیرگذار خود در زمینه‌ی جذب دانشجویان خارجی را با دانشگاه شریف در میان بگذارند.
دکتر آلن ارئیس از موسسه بین المللی آموزش در آمریکا نیز از دید مثبت دانشگاهیان و روشنفکران نسبت به دانشجویان دانشگاه شریف صحبت کرده و می گوید: ورود به دانشگاه‌هایی همچون استنفورد، ام آی تی و پرینستون برای خود دانشجویان آمریکایی هم سخت است، اما بین مردم شایع است که یکی از راه‌های ورود به این دانشگاه‌ها آن است که در دوره کارشناسی به دانشگاه شریف برویم، بنابراین ما دوست داریم فرزندانمان در مقاطع کارشناسی در اینجا تحصیل کنند.
در پایان جلسه، گروه دانشگاه‌های آمریکایی اظهار تمایل می کنند که در زمینه‌های تبادل استاد، تبادل دانشجو، فرصت مطالعاتی و اعطای مبالغ پژوهشی با دانشگاه شریف همکاری کنند.
سفیر اتریش در بازدید از دانشگاه صنعتی شریف، پیشنهاد همکاری بین این دانشگاه و بهترین دانشگاه‌های فنی مهندسی اتریش را مطرح می کند. وی در زمینه ارتباط با دانشجویان می گوید: رئیس جمهور اتریش که قبلا وزیر علوم اتریش بوده‌ است، مایل است با جمعی از دانشجویان ایرانی دیداری داشته و به سوالات آنان در زمینه روابط بین‌الملل و سیاست گذاری علوم پاسخ گوید.
دکتر ملکی، مدیر وقت روابط بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف، به یادداشت تفاهم منعقده بین دانشگاه مونتان اتریش و دانشگاه شریف در سال گذشته اشاره می کند و خواستار اجرایی شدن این تفاهم‌نامه می شود.
سفیر اتریش نیز اظهار می کند: رئیس دانشگاه مونتان در سفر رئیس جمهور آن کشور به ایران که (۱۷شهریور انجام شد) جزو همراهان خواهد بود و بنابراین بستری مناسب برای عملی کردن تفاهم‌نامه به وجود خواهد آمد.
هانه دا سفیر ژاپن در تهران به همراه شیمیزو دبیر سیاسی سفارت از دانشگاه صنعتی شریف بازدید می کنند. هانه دا با توجه به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه از اعلام آمادگی ژاپن برای کمک به یافتن راه حل علمی برای حل این مشکل اشاره می کند.
در این جلسه دو طرف توافق می کنند که جهت برپایی نشستی در زمینه بخش‌های مختلف امنیت بشری با شرکت دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی ژاپنی همکاری نمایند. پیش از این دانشگاه شریف تفاهم نامه همکاری با آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن(JICA) در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی را منعقد نموده است.

آخرین ارتباط بین المللی دانشگاه صنعتی شریف مربوط به سفر جمعی از دانشگاهیان آلمان به ایران می شود. رئیس دانشگاه تکنولوژی مونیخ، رئیس دانشگاه وُرتسبورگ، رئیس موسسه مدارهای مجتمع فرانهوفر، و تعدادی از اساتید دانشگاه‌های این ایالت از دانشگاه شریف بازدید نموده و با مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه شریف و برخی اساتید این دانشگاه دیدار می کنند. در این دیدار، پس از معرفی دانشگاه شریف توسط دکتر موقر، مدیر دفتر روابط بین الملل دانشگاه، اعضای هیئت آلمانی به معرفی دانشگاه‌های متبوع خویش می پردازند. پس از آن دکتر تجریشی، معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، به ارائه فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه پرداخته و در نهایت دکتر ربیعی، استاد دانشکده مهندسی کامپیوتر، اکوسیستم ICT دانشگاه و فعالیت‌های دانشکده متبوع خویش را معرفی می کند. پس از بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات مطرح شده، آلمانی ها از دانشکده مهندسی برق و مرکز خدمات و فناوری دانشگاه شریف بازدید می کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *