گزارشی از همکاری های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی
دوشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۴

۴۵۰px-Sbuبه گزارش دیپلماسی علم و فناوری، دانشگاه شهید بهشتی در سال تحصیلی جاری، روزهای نسبتا پرکاری را در مراودات علمی سپری می کند، البته بیشتر این ارتباطات، شامل بازدید های متقابل رئوسای دانشگاه های مختلف از دانشگاه شهید بهشتی و بالعکس می شود که در برخی موارد به امضای تفاهمات نیز می انجامد.
در سال ۹۳ هیاتی از دانشگاه لوند سوئد که شامل استادان و دانشجویان رشته های علوم سیاسی، مطالعات خاورمیانه و اسلام شناسی دانشگاه لوند سوئد به سرپرستی پروفسور یوناس اوتربک (Jonas Oterbeck) بودند، ضمن بازدید از دانشگاه شهید بهشتی در یک نشست علمی با عنوان “اسلام سیاسی در ایران و خاورمیانه” شرکت کردند. در این نشست جمعی از استادان و دانشجویان علوم سیاسی دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی حضور داشتند.
همچنین پروفسور موتانوف رئیس دانشگاه الفارابی قزاقستان و هیات همراه از دانشگاه شهید بهشتی بازدید کرد؛ وی همچنین در مراسم تقدیر از پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت. پروفسور موتانف با معرفی دانشگاه ملی فارابی قزاقستان گفت: این دانشگاه به عنوان بزرگترین دانشگاه قزاقستان به‏شمار می‏رود که در آن در حدود ۲۰ هزار دانشجو در ۱۴ دانشکده مشغول به تحصیل هستند.در ادامه قرارداد همکاری بین دو دانشگاه در زمینه های تبادل استاد و دانشجو، ایجاد فرصت های مطالعاتی برای اعضای هیات علمی دو دانشگاه، برگزاری همایش‏های و دوره‏های آموزشی مشترک به امضا رسید.
در اردیبهشت ماه سال ۹۴ به دنبال سفر سال ۹۳ هیئت دانشگاه ملی قزاقستان و پیرو دعوت ریاست آن دانشگاه، در چارچوب تفاهم نامه منعقده میان دو دانشگاه، هیاتی به ریاست دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه شهید بهشتی، از دانشگاه ملی قزاقستان بازدید به عمل آوردند. در این بازدید در خصوص گشایش دفاتر دائمی دو دانشگاه در دانشگاه مقابل و راهکارهای اجرایی نمودن تفاهم نامه فی مابین در زمینه مبادله استاد و دانشجو توافقات اولیه به دست آمد؛ همچنین از امکانات و آزمایشگاه های آن دانشگاه در خصوص تعریف پروژه های مشترک بازدید به عمل آمد. همکاری همه جانبه با مرکز زبان فارسی آن دانشگاه از دیگر توافقات صورت گرفته بود.
در اردیبهشت ماه سال جاری هیاتی از دانشگاه گرجستان از این دانشگاه بازدید کردند که در این دیدار مقرر شد تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه‌های گرجستان تهیه و امضا گردد.
در مرداد ماه سال جاری دانش‌پذیران دپارتمان MBA دانشگاه شهید بهشتی با همکاری و سرمایه‌گذاری موسسه «توسعه مدیریت و فن معنا»، به منظور تعاملات دانشگاهی با برترین دانشگاه‌های کشور چین، طی سه دوره به این کشور اعزام شدند.
در آبان ماه امسال، رئیس دانشگاه فنی مونیخ از دانشگاه شهید بهشتی بازدید کرد، در این دیدار پروفسور ولفگانگ آنتون رئیس دانشگاه فنی مونیخ، همچنین از پژوهشکده لیزر و پلاسما و دانشکده مهندسی برق بازدید کرد.
در آخرین روزهای ماه آبان هیئتی متشکل از روسا و مسئولان چندین دانشگاه آلمانی با هماهنگی موسسه تبادلات آکادمیک آلمان( DAAD) از دانشگاه شهید بهشتی بازدید کردند.
این هیئت ابتدا در دانشکده علوم زمین با دکتر مسعودی معاون پژوهشی وفناوری دانشگاه ملاقات کردند و در ادامه از دانشکده های علوم زمین، ادبیات و علوم انسانی ، دانشکده مهندسی برق و دانشکده علوم و مهندسی کامپیوتر بازدید نمودند. گسترش زمینه های همکاری دانشکده های مختلف دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه های آلمان در این بازدید مورد توجه طرفین قرار گرفت.

با این حال به جرات می توان مهمترین همکاری علمی دانشگاه شهید بهشتی را در یک سال اخیر، مبادلات با دانشگاه های روسیه دانست.
در جریان سفر دکتر طهرانچی و هیات همراه به روسیه بود که توافق نامه ایجاد مراکز علمی و تحصیلی ” لومونوسف ” در محل دانشگاه شهید بهشتی توسط دانشگاه دولتی مسکو و ” رازی” در محل دانشگاه دولتی مسکو توسط دانشگاه شهید بهشتی بین دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی و سادونیچی رئیس دانشگاه دولتی مسکو به امضا رسید.
هدف از ایجاد این مراکز ،تسهیل ارتباطات علمی و فناوری مابین دو دانشگاه و کمک به اعضای هیات علمی و دانشجویان در دو دانشگاه جهت ارتباط¬گیری با همتایان خود در دانشگاه به منظور انجام هرچه بیشتر مبادلات علمی، تحقیقی و انجام پروژه¬های مشترک و برگزاری کنفرانس های مشترک است.
همچنین دکتر میراحمدی معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه « اسلام و سیاست از دیدگاه جریان تکفیری» را در دانشگاه کازان روسیه تحلیل و بررسی کرد.
دکتر میراحمدی در سخنرانی خود با عنوان«اسلام و سیاست از دیدگاه جریان تکفیری» در جمع اساتید و دانشجویان بنیاد شرق شناسی دانشگاه فدرال کازان روسیه به بررسی این جریان پرداخت، لازم به یادآوری است که در اسفند ماه سال ۹۳ و در جریان دیدار رئیس دانشگاه کازان روسیه و دکتر طهرانچی در محل دانشگاه شهید بهشتی نیز تفاهم نامه همکاری بین دو کشور منعقد گردیده بود، در ادامه تفاهم نامه موجود بین دو دانشگاه، مقرر شد روابط در زمینه تبادل دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری، انجام پروژه های مشترک تحقیقاتی، ایجاد آزمایشگاه مشترک و پذیرش دانشجو در رشته استحصال نفت از منابع سخت بررسی و گسترش یابد.
در پایان، تفاهم نامه دیگری بین دانشکده فیزیک دانشگاه شهید بهشتی و انستیتو فیزیک کازان در جهت توسعه روابط دوجانبه، امضاء شد.
لازم به ذکر است که بنا بر اعلام دانشگاه در اسفند ماه سال ۹۳در راستای تحکیم روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاتارستان که از مجموعه جمهوری های روسیه به شمار می رود، رئیس جمهور تاتارستان، دکتر رستم مینیخانف، به همراه هیئتی عالی رتبه متشکل از وزیر صنعت و بازرگانی، وزیر کشاورزی، وزیر اطلاعات و مخابرات، مدیرکل اتاق بازرگانی، مدیرکل شرکت نفت تاتارستان، مدیرکل کارخانه جات خودروسازی روسیه، مدیر کل کارخانه کشتی سازی تاتارستان، معاون مدیرکل کارخانه جات توربین سازی کازان، شهردار کازان و همچنین رئیس دانشگاه فدرال کازان و رئیس فرهنگستان علوم کازان از دانشگاه شهید بهشتی بازدید کردند.
بنابر این دانشگاه شهید بهشتی در سال تحصیلی قبل و سال تحصیلی جاری همکاری های علمی زیادی در زمینه های گوناگون داشته، علاوه بر بازدیدها و امضای سندهای همکاری، حضور اساتید و مدیران دانشگاه در مجامع بین المللی را می توان از دیگر فعالیت های علمی بین المللی این دانشگاه دانست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *