ده نکته در مورد علم و دیپلماسی (۲)
یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴

مقاله زیر در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۱۵ در سایت هافینگتون پست منتشر شده است. این مقاله با ذکر ده نکته درباره دیپلماسی و علم، به ارتباط بین این دو ، شباهت ها و تفاوت ها در آنها و کارکردشان و همچنین به دیپلماسی علمی در تاریخ و آینده آن می پردازد:

۱۴

۶ – جستجوی سناریوهای جایگزین و مدل سازی علمی
دانشمندان از سناریوهای جایگزین به عنوان یک تکنیک پژوهشی استفاده می کنند. آنها برای توسعه این سناریوها اغلب از مدل سازی علمی استفاده می کنند. مدل سازی علمی در سایر حوزه ها نیز استفاده شده است. برای نمونه، بسیاری از فیزیکدان ها و ریاضیدان ها با استفاده از مدل سازی و پیش بینی به شرکت های مالی وال استریت مشاوره می دهند.
به غیر از تعداد کمی از آنها، جامعه توسعه دهنده و دایره های دیپلماتیک در استفاده از مدل سازی علمی برای یافتن سناریوهای جایگزین عقب افتاده اند. آنها می توانستند از تخصص وتجربه CERN و IPCC سود ببرند. در این فرایند، همه بازیگران درگیر باید نسبت به «قوهای سیاه»(ناشناخته های ناشناخته) آگاه باشند زیرا در طبیعت پیچیده و نامطمئن مسائل جهانی جاسازی شده اند.
۷ – تفکر بلندمدت(فراتر از اینجا و اکنون)
علم به عنوان بخشی از رخدادهای CERN/UN کند است و باید کند باشد. قوانین علمی فراتر از اینجا و این لحظه هستند. در دورانی که همه انتظار عکس العمل سریع دارند این مسئله بسیار مهم است. دیپلمات ها باید به تحرکات رسانه ها و سیاست مداران پاسخ دهند. این فشار زمانی اغلب دستیابی به توافق را دشوار می کند. یک توافق خوب به زمان احتیاج دارد. بسیاری از موفقیت های کلیدی اخیر در دیپلماسی نسبت به سرعت ما در دنیای جدید، بسیار کند رخ دادند: توافق هسته ای ایران، ایجاد روابط با کوبا و مذاکرات کوزوو بعد از ماه ها تلاش دقیق برای اعتمادسازی شکل گرفتند. همانطور که علم کند است، ما به دیپلماسی «کند» نیاز داریم. باید از زیر فشار «دنیای عجول» فراتر رفت.
۸ – مدیریت هوشمند و شبکه های اجتماعی
قبل از اینکه حتی شبکه های اجتماعی اینترنتی قابل تصور باشند دانشمندان دارای شبکه اجتماعی جهانی بودند. در مدیریت همکاری علمی بین المللی، دانشمندان به تعادل هوشمندانه ای بین ساختارمندی(قوانین و مقررات) و خلاقیت دست یافته بودند. برای مثال، CERN مشروعیتش را ازجایگاه خود به عنوان سازمان بین المللی که توسط قراردادی بین المللی ایجاد شده گرفته است. این سازمان با استفاده از شبکه سازی و مدیریت سریع، انعطاف پذیری بالای خود را نیز در شیوه کار حفظ کرده است. به همین شکل در این پیوند بین ساختارمندی و خلاقیت، راهکارهای نو در دیپلماسی ایجاد شده است. دیپلماسی علمی سوییس حول دفترکارهای «سوییس نکس» در مراکز علمی مانند بوستون و سانفرانسیسکو ایجاد شده است. روش های ابتکاری مشابه در سایر کشورها مانند دانمارک(مرکز نوآوری دانمارک)،فنلاند(فین نود) و ایرلند (مرکز نوآوری ایرلند) نیز وجود دارد.
۹ – مرور همتا در دیپلماسی
فرایند مرور همتا ریشه در علم دارد و روش اصلی ارزیابی تحقیقات علمی است. مرور همتا وارد دیپلماسی نیز شده است. برای نمونه، مرور دوره ای سرتاسری از روش مرور همتا نشأت گرفته است که شامل حالت-هایی می شود که اسناد حقوق بشری یکدیگر را بازبینی می کنند. در یک کاربرد مشابه، اتحادیه آفریقا مکانیسم مرور همتای آفریقایی را به عنوان راهی برای ترویج اقتصاد و مدیریت سیاسی پاک به کارگرفته است. مکانیسم های مرور همتا، پاسخگویی و شفافیت را افزایش می دهند. این مکانیسم ها سال ۲۰۳۰ با پیاده سازی آجندا ، بیشتر استفاده خواهند شد.

۱۰ – علم و دیپلماسی دوگانه

۰۲دانشمندان مخصوصاً در مرحله شکستن یخ مذاکرات، می توانند به تقسیم مذاکرات کمک کنند. مثال های زیادی از دانشمندان آمریکا و شوروی وجود دارند که در طی جنگ سرد سعی در ایجاد پل داشتند. گای اولیور فاور پتانسیل دیپلماسی دوگانه را اینگونه توضیح می دهد: «در هر طرف میز، فرهنگ سازمانی و ملی متحد ولی فرهنگ های حرفه ای از هم جدا هستند. در روی میز موقعیت برعکس است: فرهنگ ملی و سازمانی جدا می شوند و فرهنگ حرفه ای به ارتباط و توافق کمک می کند.»
من سعی کردم چارچوب این ۱۰ نکته را حفظ کنم. اما حوزه های دیگری هستند که علم و دیپلماسی با یکدیگر فعل و انفعال دارند:
• علم و مرکزیت دانش در آجندا ۲۰۳۰
• تجربه جامعه علمی در استفاده از رسانه اجتماعی و ابزارهای همکار (یعنی چیزهایی که جامعه دیپلماتیک می تواند از تجربه بلندمدت همکاری بین جوامع مختلف در CERN بیاموزد مانند مدیریت پروژه و هدایت گروه)
• تجربه علمی برای ارزیابی و مدیریت ریسک
• اخلاقیات و مسئولیت های اجتماعی برای توسعه جهانی(مانند کنفرانس پاگواش)
در بحث درباره «جامعه در حال ساخت» از CERN و سازمان ملل، می توان طرح اولیه را توسعه داد و از آن به عنوان پایه ای برای تحقیقات آینده و برگزاری کنفرانسی درباره علم و دیپلماسی استفاده کرد.

 

 

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *