انجمن امریکایی برای پیشرفت علم (AAAS) برگزار می کند:
همایش نقش دیپلماسی علمی در بحران های بین المللی؛ مطالعه موردی سوریه
دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵

۹۰۳

معرفی انجمن امریکایی برای پیشرفت علم (AAAS)
انجمن امریکایی برای پیشرفت علم (AAAS) اصلی ترین نهاد غیر دولتی در آمریکا است که دیپلماسی علم و فناوری را پیگیری می¬کند. این سازمان ماموریت خود را «ارتقاء علم، مهندسی و نوآوری در سراسر جهان به نفع همه مردم» تعریف کرده است. از زمان تاسیس یعنی در سال ۲۰۰۸ ، این مرکز علاقه¬مند به شناسایی فرصت های دیپلماسی علمی به عنوان کاتالیزوری برای جوامعی که روابط رسمی بینشان محدود است و برای تقویت ارتباط بین جوامع مدنی از طریق همکاری های علمی و فناوری بوده است. در این راستا مرکز در سال ۲۰۱۲دسترسی آزاد به فصلنامه منتشر شده مرکز علوم و دیپلماسی را ایجاد کرد. به علاوه جایزه این انجمن برای دیپلماسی علم – که قبلا این جایزه به عنوان جایزه AAAS برای همکاری های علمی بین المللی بود.-هرساله به افراد وگروه های کوچک که بدون درنظر گرفتن ملیت و تابعیت به پیشبرد دیپلماسی علم کمک کنند، اهدا می شود.
همایش انجمن درباره سوریه:
انجمن امریکایی برای پیشرفت علم (AAAS) تصمیم دارد در روز ۱۲خرداد سال جاری، همایش یک روزه ای را با موضوع «نقش دیپلماسی علمی در بحران های بین المللی؛ مطالعه موردی سوریه» برگزار کند.
بحران آوارگان سوریه به عنوان یکی از بدترین فجایع انسانی بعد از جنگ جهانی دوم شناخته می شود. اگرچه این بحران معمولا در چارچوب علم و فناوری بیان نشده است اما شامل بسیاری از مسائل پیچیده با اجزای علمی می گردد. از جمله: اثرات تغییرات آب و هوایی، مسائل بهداشت عمومی، تخریب میراث فرهنگی، مهاجرت انسان و اوارگان علمی. انجمن، هدف این همایش را اینگونه تعریف می کند: بررسی این مسئله که دیپلماسی علمی چگونه می تواند به واکنش نسبت به بحران بین المللی کمک کند؟ و چگونه عوامل تشدید کننده جنگ، آوارگی مردم و در نتیجه چالش ها را کاهش دهد؟
با استفاده از بحران سوریه به عنوان یک مطالعه موردی، در این زمینه بحث خواهد شد که علم و فناوری و دیپلماسی علمی چگونه می تواند نسبت به امنیت آینده بین المللی، محیط زیست و بحران های انسانی پاسخ دهد؟
جلسات این همایش بر ترکیب عوامل علم و فناوری و پیامد های بحران سوریه متمرکز خواهد شد، و نحوه کاربرد آموخته ها از سوریه برای کمک به جلوگیری و یا کاهش بحران های بین المللی آینده شناسایی خواهد شد. همچنین مسیرهایی که دانشمندان می توانند در بحران ها به مقابله و بازسازی بپردازند، بررسی خواهد شد.
سر فصل های این همایش از این قرار است:
دیپلماسی علمی در سوریه: درس های آموخته شده از تاریخ معاصر
تشدید اثرات تغییر آب و هوا در مناطق جنگی
علم و فناوری برای مقابله با تخریب میراث فرهنگی در مناطق جنگی
دیپلماسی علمی و بحران پناهندگان: بهداشت عمومی
دیپلماسی علمی و بحران پناهندگان: مهاجرت (اثر بحران سوریه بر دانشگاه و دانشمندان سوری)

 

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *