نقش علم و فناوری در فکت شیت روابط آمریکا و کوبا
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

indexدر روزهای اخیر فکت شیتی از سوی کاخ سفید صادر گردید که نشان دهنده چارچوب روابط دوجانبه آمریکا و کوبا است.

در این فکت شیت به حوزه های مختلف ارتباط مردم ایالات متحده و کوبا، گسترش روابط تجاری، توانمند سازی جامعه مدنی و استقامت برای حقوق بشر، اجرای قانون، کشاورزی، آب و هوا، انرژی، محیط زیست، مبادلات آموزشی و همکاری های علمی و بهداشتی پرداخته شده است.

این گزارش، بخش های مرتبط با دیپلماسی علم و فناوری از این فکت شیت را شرح می دهد. فکت شیت روابط آمریکا و کوبا، در حوزه علم و فناوری به مسائلی همچون کمک هزینه مالی به دانشجویان برای تحصیل در آمریکا، آموزش زبان انگلیسی از سوی متخصصان زبان انگلیسی آمریکا به مدرسان کوبایی در وزارت آموزش و پرورش و وزارت آموزش عالی کوبا، حمایت از دسترسی به اینترنت پرسرعت در کوبا، و همکاری فناورانه در زمینه های پزشکی می پردازد.

در فکت شیت مذکور، بر کمک هزینه مالی به دانشجویان دوره کارشناسی برای تحصیل در آمریکا اشاره شده است. تبادل دانشجو با تمرکز بر کارآفرینی، مدیریت کشاورزی، کسب و کار و نوآوری اجتماعی، انرژی، محیط زیست پایدار، یادگیری زبان، تجارت و توسعه بین المللی، زیر ساخت های تحصیل در خارج و همکاری های فرهنگی انجام خواهد گرفت.

سند روابط دوجانبه آمریکا و کوبا، به دهمین مسابقه نوآوری (ترویج دوره های مشترک تحصیلی در خارج از کشور برای نوآوری و همکاری) پرداخته است. طبق این مسابقه، همه ی موسسات آموزش عالی در نیمکره غربی که برنامه های تحصیل در خارج (بین آمریکا و کشورهای دیگر نیمکره غربی) را ترویج می کنند، میتوانند تقاضای شرکت در مسابقه کنند.

بنا به درخواست و هماهنگی دولت کوبا، آمریکا متخصصان انگلیسی زبان را برای کار با وزارت آموزش و پرورش و وزارت آموزش عالی به کوبا خواهد فرستاد تا معلمان زبان انگلیسی را دربهار و تابستان سال جاری، آموزش دهند. سال های بعد نیز مجموعه ای از دوره های آنلاین برای مدرسان انگلیسی دو وزارت مذکور برگزار خواهد شد.

۲۵۰ نفر از «رهبران جوان ابتکار قاره آمریکا» برای توسعه تجارت مشترک و ابتکارات جامعه مدنی از سوی ایالات متحده حمایت می شوند. از این تعداد تا ۱۵ نفر، از کوبا شرکت خواهند کرد.

مطابق این فکت شیت، باید با شرکت های اینترنتی در کوبا برای پشتیبانی از اتصال بهتر و دسترسی آزاد مردم کوبا به اطلاعات، تعامل گردد.
ایالات متحده و کوبا برای تعمیق همکاری های علمی و بهداشت عمومی، متعهد می شوند. این همکاری ها با تمرکز بر بیماری های مسری از جمله آربو ویروس (زیکا)، دانگ و چیکوگونیا، و همچنین در پیشگیری و درمان بیماری های مزمن غیر واگیر مانند سرطان خواهد بود.

در ماه های آینده، ایالات متحده و کوبا قصد دارند ترتیبات فی مابین برای تقویت همکاری ها در زمینه های علمی و سلامت را نهایی کنند.

تغییر سیاست رییس جمهور کوبا، باعث افزایش توانایی کارشناسان آمریکایی و کوبایی شده تا همکاری های خود را در مسائل علم و فناوری افزایش دهند و منافع دو جانبه ای مانند حفاظت از اقیانوس ها و نظارت و کاهش بیماری ها تامین گردد.
لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *