همکاری ایران و سریلانکا در حوزه آزمایشگاه آنالیز نفت و گاز
سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵

۲معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: همکاری ایران با کشورهای سریلانکا و شبه قاره هند برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و امیدوار هستیم همکاری‌های مشترک بین دو کشور افزایش یابد.

به گزارش دیپلماسی علم و فناوری به نقل از ایسنا، دکتر سورنا ستاری در دیدار با وزیر علوم، فناوری و تحقیقات سریلانکا و هیات همراه اظهار کرد: نتایج بررسی‌های صورت گرفته در ایران نشان می‌دهد در سال‌های اخیر با تکیه بر دانش و فناوری، اقتصاد کشور از اقتصاد نفتی فاصله گرفته است. در این رابطه می‌توان به فعالیت بیش از ۲ هزار و هشتصد شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد.

وی افزود: البته پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال تعداد این شرکت‌ها به بیش از سه هزار شرکت برسد.

به گفته رییس بنیاد ملی نخبگان، باید از اقتصاد منبع محور به اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کرد؛ چرا که سرمایه اصلی کشور نیروی انسانی آن است، در دو سال اخیر نیز در تلاش بوده‌ایم به نیروی انسانی توجه ویژه‌ای کنیم، چرا که کشور ما با داشتن ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو تقریبا رتبه پنجم یا ششم در دنیا را دارا است و تعداد مهندسینی که در ایران فارغ‌التحصیل می‌شوند، معادل کشور آمریکا است.

همکاری ایران و سریلانکا در حوزه آزمایشگاه آنالیز نفت، گاز و روان‌سازها

پریما جایانتا، وزیرعلوم، فناوری و تحقیقات سریلانکا نیز در این جلسه با اشاره به پیشرفت‌های قابل توجه ایران در حوزه علم و فناوری، گفت: پس از بازدید از دستاوردهای علمی و فناورانه ایران به این نتیجه رسیدیم که علیرغم وجود تحریم‌ها، کشور ایران در حوزه‌های مختلف فناوری پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته و دید مثبتی نسبت به توسعه علم و فناوری در ایران پیدا کردیم.

وی افزود: با توجه به پیشرفت‌های ایران در حوزه علم و فناوری، بسترهای متعددی برای همکاری در زمینه تبدیل مواد خام تولیدی توسط سریلانکا و صادرات آن در راستای ایجاد ارزش افزوده برای کشورمان، فراهم است که این مهم نیاز به بهره‌مندی از فناوری‌های پیشرفته سایر کشورها دارد.

به گفته پریماجایانتا، در دیدارهایی که داشتیم برای همکاری مشترک بین ایران و سریلانکا در حوزه‌های مختلف نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، ICT و مواد پیشرفته مذاکراتی صورت گرفت که امیدواریم این مذاکرات هر چه زودتر به نتیجه برسد.

وی تصریح کرد: یکی از مباحث مطرح شده و مهم برای همکاری مشترک در زمینه تجهیز آزمایشگاه آنالیز نفت، گاز و روان‌سازها بود که قرار بر این شد این طرح در کشور سریلانکا اما با همکاری و تامین تجهیزات توسط ایران صورت گیرد.

وزیر علوم، فناوری و تحقیقات سریلانکا خاطرنشان کرد: قرار بر این شد که بین مؤسسه ITI سریلانکا و صندوق توسعه فناوری نانو، یک برنامه عملیاتی در حوزه فعالیت‌های مشترک اجرایی شده و همکاری‌ها در این حوزه به صورت سیستماتیک پیگیری شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری،، در پایان این برنامه نیز، تفاهم‌نامه‌ای در زمینه توسعه همکاری‌های فناورانه بین دو کشور، توسط دکتر ستاری و پریماجایانتا به نمایندگی از هر دو دولت امضا شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *