اعلام آمادگی واحد علوم‌وتحقیقات برای همکاری‌های تحقیقاتی با دانشگاه‌های سوری
یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۶

۹رئیس واحد علوم‌وتحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در بازدید هیات ۳۰ نفره سوری از این واحد دانشگاهی گفت: این واحد دانشگاهی آماده همکاری‌های علمی و تحقیقاتی با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی سوریه است.

به گزارش دیپلماسی علم و فناوری به نقل از ایسنا، هیاتی ۳۰ نفره از سوریه متشکل از استادان، قاضیان، نمایندگان مجلس، متخصصان و بازرگانان با هدف آشنایی جامعه سوریه با جامعه ایران و یافتن فرصت‌های همکاری از بخش‌های مختلف علمی، آموزشی و تحقیقاتی واحد علوم و تحقیقات بازدید کردند.

دکتر علی عباسپور، رئیس واحد علوم و تحقیقات در نشستی با هیات سوری ضمن معرفی اجمالی این واحد دانشگاهی گفت: واحد علوم و تحقیقات با ۴۲ هزار دانشجو که عمدتا در مقاطع تحصیلات تکمیلی فعال هستند و نیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی متعدد آماده همکاری‌های علمی و تحقیقاتی با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی سوریه است.

دکتر عباسپور با بیان اینکه ایران و سوریه دارای نقاط مشترک بسیاری در زمینه‌های فرهنگی است و این امر نقطه قوتی برای گسترش تعاملات فرهنگی است، تصریح کرد: همکاری علمی ایران و سوریه منجر به پیشرفت‌های علمی و تامین نیازهای دو کشور خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که در زمینه تبادل استاد و دانشجو آماده همکاری هستیم، گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود و از طریق دانشجویان تحصیلات تکمیلی واحد علوم و تحقیقات می‌توان پروژه‌های کارشناسی ارشد و دکتری متعدد و کاربردی را بصورت مشترک تعریف کرد.

رئیس واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: با ایستادگی، مقاومت و ایثاری که مردم سوریه در مقابل تهاجم تروریست‌ها و حمله‌های بیگانه نشان داده‌اند، به زودی به فرجام خوبی خواهند رسید و شرایط بسیار مناسب برای همه نوع همکاری‌ها به خصوص همکاری‌های علمی محقق خواهد شد.

وی گفت: مقام معظم رهبری فرمودند”اقتدار کشورهای اسلامی در گرو پیشرفت‌های علمی، اقتصادی و فرهنگی است.” قدرت کشورهای اسلامی نیز در گرو قدرت دیگر کشورهای اسلامی است و همکاری ایران و سوریه می‌تواند در امنیت و قدرت هر دو کشور موثر باشد. این همکاری‌های متقابل اقتدار ملی ایران و سوریه را بیش از پیش ارتقاء خواهد داد.

محمدرضا حاجیان، مسؤول پروژه توسعه روابط اجتماعی بین ایران و سوریه در خصوص سفر هیات سوری به ایران گفت: این بازدیدهای علمی علاوه بر اثرگذاری بر روابط رسمی بین دو کشور ، توسعه همکاری‌های اجتماعی بین جامعه ایران و سوریه را نیز بیش از پیش فراهم می‌کند. بر همین اساس در این هیات ۳۰ نفره نخبگانی با تخصص‌های گوناگون از اقشار مختلف جامعه و نقاط جغرافیایی مختلف و نیز ادیان و مذاهب گوناگون حضور دارند.

حاجیان در رابطه با بازدید این هیات از ایران، گفت: این هیات سوری در بدو ورود از بهشت زهرا(س)، مرقد امام (ره)، اماکن مقدس مشهد و دانشگاه‌هایی در تهران بازدید داشته است.

مسؤول پروژه توسعه روابط اجتماعی بین ایران و روسیه به ضعف فعالیت رسانه‌ای ایران در خارج از کشور اشاره کرد و افزود: شناخت ایران در خارج از کشور بسیار ضعیف و غلط است. دشمنان ما رسانه‌های قوی دارند و پیوسته به تخریب ایران می‌پردازند. اکثر مردم وقتی برای اولین بار به ایران سفر می‌کنند دچار شگفتی می‌شوند، زیرا آنچه مشاهده می‌کنند با تصوراتی که داشته‌اند، مغایرت دارد.

حاجیان در پایان افزود: امیدواریم همکاری‌های علمی بین دو کشور گسترش پیدا کند، زیرا ما آمادگی‌های خوبی برای تبادل استاد و دانشجو و گسترش همکاری‌های اقتصادی داریم. امیدواریم پس از حل بحران سوریه این همکاری‌ها بصورت عملی گسترش پیدا کند.

بر اساس اعلام روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، تعدادی از این نمایندگان در سخنانی با دکتر عباسپور ضمن قدردانی از پذیرایی واحد علوم و تحقیقات و فرصت فراهم شده برای بازدید از این مجموعه دانشگاهی، بر پایبندی ایران در مواضع اخلاقی و مذهبی تاکید داشته و از سطح بالای پیشرفت‌های علمی و تحقیقاتی ایران اظهار شگفتی کردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *